30 stycznia 2016

Paul Anka


Paul Anka (ur. 30 lipca 1941 w Ottawie) – kanadyjski wokalista popowy i autor piosenek. W 1958 wystąpił u boku Mamie Van Doren w swoim pierwszym filmie muzycznym – Let’s Rock. Latem 1959 singel „Lonely Boy” z jego drugiego filmu Girls Town zajął pozycję 1. w USA. Kolejny nr 1 to „Put Your Head On My Shoulder” z tego samego roku. Stał się jednym z najpopularniejszych wykonawców młodzieżowych w USA. Wyruszył na tournée po Wielkiej Brytanii, a później, razem z Buddym Hollym, po Australii. W 1960, widząc że popularność wśród nastolatków nie będzie wieczna, zaczął występować w kasynach Las Vegas. Dzięki temu pozyskał sobie aprobatę dorosłej publiczności. W 1961 przeniósł się do wytwórni RCA. ABC zatrzymała jednak prawa do dawnych piosenek, więc Paul Anka musiał je nagrać od nowa dla RCA. W 1962 wystąpił w dramacie wojennym The Longest Day. Piosenka pod tym samym tytułem stała się kolejnym hitem. Wystąpił też na Broadwayu w sztuce What Makes Sammy Run. Dalej koncertował w Las Vegas, tracąc kontakt z nowymi trendami. Po ponad 10-letniej przerwie bez hitu, Paul Anka powrócił w 1974 singlem „You’re Having My Baby”, zaśpiewanym z Odie Coates – nr 1 w USA. W 1975 napisał motyw przewodni do serialu Kojak – pt. The Times of Your Life. Melodia stała się tak popularna, że wkrótce nagrał całą piosenkę, która stałą się hitem. Paul Anka nadal koncertuje (głównie w Las Vegas) i wydaje płyty. W 1990 został naturalizowanym Amerykaninem. Wrócił do Ottawy, aby wykupić udziały w drużynie hokeja Ottawa Senators. Ostatni jego album ukazał się w 2005 – Rock Swings. Jest to zbiór przeróbek znanych piosenek rocka na utwory swingowe. Album zajął pozycję nr 9 w Anglii.

źródło: wikipedia                                                                              

29 stycznia 2016

Małgorzata Chmielewska

Małgorzata Chmielewska (ur. 20 marca 1951w Poznaniu) – polska siostra zakonna, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”. W dzieciństwie rodzice nie dbali o jej wychowanie religijne. Po ukończeniu nauki w szkole średniej rozpoczęła studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Dopiero po ich zakończeniu zwróciła uwagę na katolicyzm. Początkowo myślała o wstąpieniu do zakonu benedyktynek, następnie do małych sióstr Jezusa. Pracowała jako katechetka z niewidomymi dziećmi w Laskach i w duszpasterstwie niewidomych u ks. Stanisława Hoinki na ul. Piwnej w Warszawie. Organizowała także pomoc dla kobiet z więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W 1990 wstąpiła do wspólnoty w Bulowicach koło Kęt „Chleb Życia”, śluby wieczyste złożyła we Francji w 1998. Obecnie prowadzi domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn. W swoich działaniach i artykułach podkreśla znaczenie ekonomii społecznej. Z troską wyraża się o osobach z marginesu. Osoby wykluczone próbuje przywrócić do społeczności poprzez stworzenie dla nich miejsc pracy. Dlatego powołała specjalne manufaktury, w których pracują osoby bezdomne i chore. Wyroby następnie są sprzedawane w sklepach lub przez Internet.

źródło: wikipedia                                                                             

27 stycznia 2016

Andrew Zimmern

Andrew Scott Zimmern (ur 04 lipca 1961) to amerykańska osobowość telewizyjna, szef kuchni, pisarz żywności i nauczyciel. Jest producentem współtwórca, host i konsultacji z serii Travel Channel Bizarre Foods z Andrew Zimmern, Bizarre Foods Ameryce i dziwacznego świata Andrew Zimmern. Za pracę nad Bizarre Foods z Andrew Zimmern dostał nagrodę James Beard Foundation w 2010 roku, a drugi w 2013. On również jest gospodarzem pokazu Dining ze śmiercią, która omawia niektóre z produktów, które mogą spowodować śmierć.

źródło: wikipedia                                                                           

26 stycznia 2016

Tomáš Klus

Tomáš Klus (ur 15 maja 1986) to czeski muzyk i autor tekstów z akcentem morawsko-śląskim w Republice Czeskiej. W 2007 roku został laureatem konkursu czeskich Talent Zlín. W 2008 roku wydał swój debiutancki album, Cesta zrobić záhu. Tomáš Klus najnowszy album nazywa Proměnamě został wydany 24 marca 2015.

źródło: wikipedia                                                                         

25 stycznia 2016

Ewa Konstancja Bułhak

Ewa Konstancja Bułhak (właśc. Ewa Konstancja Bułhak-Rewak, ur. 9 lipca 1971 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, także dubbingowa i radiowa; wokalistka, interpretatorka piosenek. Jedną z jej najważniejszych ról teatralnych jest tragiczna postać Jewdochy w Sędziach, dziewczyny nieszczęśliwie i podstępnie uwiedzionej, która zabiła swoje dziecko. Równie dobrze krytycy ocenili kreację Weronki w Requiem dla gospodyni.

źródło: wikipedia                                                                       

23 stycznia 2016

Sendhil Ramamurthy

Sendhil Ramamurthy, właściwie Sendhil Amithab Ramamurthy (ur. 17 maja 1974 w Chicago, w stanie Illinois) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy. W młodzieńczych latach zastanawiał się nad studiami medycznymi, lecz ostatecznie w 1996 roku ukończył wydział historii na bostońskim Tufts University. Następnie trzy lata spędził w Londynie, gdzie uczył się aktorstwa w prestiżowej Webber Douglas Academy of Dramatic Art. Tu poznał swoją przyszłą żonę – polską aktorkę Olgę Sosnovską, którą poślubił w 1999. Mają córkę Halinę (ur. 2005) i syna Aleka. Po raz pierwszy wystąpił na małym ekranie w roli Adama w biblijnym telefilmie NBC/Hallmark U Zarania (2000). Rok później zadebiutował w kinowym filmie sensacyjnym Śmierć, oszustwo i przeznaczenie na pokładzie Orient Expressu (2001) u boku Richarda Grieco. Pojawił się potem gościnnie w serialach: BBC Na sygnale (2000), operze mydlanej CBS Guiding Light (2002-2003), ABC Chirurdzy (2005) i CBS Wzór (2005). W kinowej komedii romantycznej Ślepe spotkanie (2006) zagrał u boku Jane Seymour. Popularność przyniosła mu kreacja Mohindera Suresha w serialu fantasy/sci-fi NBC Herosi (2006-2007).

źródło: wikipedia                                                                       

22 stycznia 2016

Big Ali

Big Ali (wcześniej Breakingz lub "Grimer") to amerykański piosenkarz i autor tekstów, DJ i raper urodzony w Queens w Nowym Jorku obecnie mieszka w Paryżu. Na szerokie wody wypłyną singlem "Rock This Party (Everybody Dance Now)" wraz z Bob Sinclar. Singiel w 2007 roku stał się hitem nr 1 w liście Billboard Hot taneczne utwory. Big Ali jest gospodarzem sobotnich audycji "Show Time" na Radio NRJ.

źródło: wikipedia                                                                      

21 stycznia 2016

Aleksander Doba

Aleksander Ludwik Doba (ur.* 9 września 1946 w Swarzędzu, zm. 22 lutego 2021 na Kilimandżaro w Tanzanii) – polski podróżnik, kajakarz. W plebiscycie „National Geographic” zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej), wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. 24 lutego 2015 został honorowym obywatelem Swarzędza. Zmarł zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro.  

                                                                  źródło: wikipedia                                                                     

20 stycznia 2016

Anna Powierza

Anna Powierza (ur. 18 grudnia 1978 w Warszawie) – polska aktorka i modelka. Jako modelka występowała w sesjach rozbieranych do czasopism takich jak: „Playboy” czy „CKM”. Anna napisała książkę pod tytułem Jak zostać sławną. Opowiada ona o Izie, którą wyrzucono z lokalnego radia. Dziewczyna decyduje się na wyjazd do Warszawy. W tym czasie dostaje rolę w serialu i jej życie zmienia się. Brała udział w pierwszej edycji programu Gwiezdny Cyrk. Dotarła do finału, gdzie zajęła 2 miejsce przegrywając z Kamilą Porczyk. Wybrana filmografia: 1994: Panna z mokrą głową – koleżanka Irenki / 1995: Awantura o Basię – Kicia / 1996: Panna Nikt – Ewa / od 1997: Klan – Czesława Kot-Kurzawska / 2002: Dzień świra – uczennica Adasia.

źródło: wikipedia                                                                    

19 stycznia 2016

Czerwone Gitary

Czerwone Gitary – polski zespół bigbitowy założony w 1965 w Gdańsku Wrzeszczu. Pod koniec 1965 odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski. Swoje największe sukcesy zespół osiągnął w pierwszych 5 latach istnienia. W 1966 grupa wydała swój debiutancki album To właśnie my, który sprzedano w liczbie 160 tys. egzemplarzy. W latach 80. zespół zniknął z polskiej estrady na kilkanaście lat. W tym czasie grał w USA oraz w ZSRR i NRD. W 1991 r. nastąpił wielki i tryumfalny powrót zespołu na 25-lecie. W 1997 roku z CZG odszedł kolejny lider, Seweryn Krajewski. W 1998 zespół wydał nową płytę, pt ...jeszcze gra muzyka, pierwszą od 24 lat. W roku 2005 zespół obchodził jubileusz 40-lecia. Z tej okazji wydał nową płytę Czerwone Gitary OK, a piosenka z tej płyty „Senny szept” zdobyła 4 miejsce na Festiwalu Jedynki w Sopocie. 12 czerwca 2015 roku, podczas pierwszego dnia 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Czerwone Gitary odsłoniły swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. 14 sierpnia 2015 roku – podczas festiwalu Disco pod Gwiazdami w amfiteatrze w Zielonej Górze, odbył się jubileuszowy występ Czerwonych Gitar z okazji 50-lecia działalności scenicznej. Impreza była transmitowana na antenie Telewizji Polsat.

źródło: wikipedia                                                                   

18 stycznia 2016

Jörgen Persson

Jörgen Persson (ur. 22 kwietnia 1966 w Halmstad, Szwecja) – szwedzki tenisista stołowy. Zawodnik kadry narodowej i olimpijskiej Szwecji w tenisie stołowym. W sezonie 2010–2011 gra w szwedzkim klubie tenisa stołowego Halmstad BTK. Jest sponsorowany przez niemiecką firmę tenisa stołowego Donic. Obok Jana Ove Waldnera i Michaela Appelgrena jest uważany za jednego najlepszych tenisistów stołowych wszech czasów. Obecnie stopniowo kończy karierę jako zawodnik i rozpoczyna pracę jako trener.

źródło: wikipedia                                                                   

16 stycznia 2016

Baron & Tomson

Tomasz "Tomson" Lach (ur. 13 lipca 1983 w Elblągu) – polski wokalista, autor tekstów i beatbokser. Członek zespołu Afromental. Jest zdobywcą I nagrody w Festiwalu Muzyki BigBeatowej w Żarach oraz uczestnikiem IV polskiej edycji Idola. W 2012 roku wraz z gitarzystą zespołu Afromental - Baronem wziął udział w programie TVP2 "Bitwa na głosy", po wcześniejszym skompletowaniu szesnastoosobowej drużyny reprezentującej miasto Olsztyn. Od 2013 roku jest jednym z trenerów w programie The Voice of Poland, emitowanym na antenie stacji telewizyjnej TVP2.

Aleksander Milwiw-Baron (ur. 13 grudnia 1983 we Wrocławiu) – polski gitarzysta, saksofonista, kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista. Członek zespołu Afromental. Współpracował z takimi artystami, jak m.in. Blog 27, z którymi zdobył nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii "najlepszy polski wykonawca" i European Border Breakers Awards 2007, a także Piotr Baron, Mrozu, EastWest Rockers, Mesajah, Miloopa, Natural Dread Killaz, Riddim Bandits, Maria Sadowska czy Dziun. Od 2013 jest jednym z trenerów w programie The Voice of Poland, emitowanego na antenie stacji telewizyjnej TVP2.

źródło: wikipedia                                                                   

15 stycznia 2016

James Carter

James (Larry) Carter (ur. 3 stycznia 1969 w Detroit, USA) – amerykański muzyk jazzowy. Nagrany w 1993 w Japonii album JC On The Set, to płyta na której Carter po raz pierwszy wystąpił w roli lidera własnego zespołu. Był jednym z muzyków, których zaproszono do nagrania płyty Tough Young Tenors. Przez trzy kolejne lata wygrywał w plebiscycie krytyków magazynu Down Beat w kategorii saksofon barytonowy. Swój pierwszy saksofon altowy otrzymał mając jedenaście lat. Obecnie posiada kilkadziesiąt różnych instrumentów (w tym m.in. 5 różnych modeli saksofonów P. Mauriat, której to firmy od 2006 jest "firmowym" muzykiem). James Carter w 2000 występował m.in. na Warsaw Summer Jazz Days.

źródło: wikipedia                                                                   

13 stycznia 2016

Jari-Matti Latvala

Jari-Matti Latvala (ur. 3 kwietnia 1985 w Töysä) – fiński kierowca rajdowy. W sezonie 2013 jest członkiem zespołu Volkswagen Motorsport i startuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata samochodem Volkswagen Polo R WRC. Jego pilotem od lipca 2003 jest rodak Miika Anttila. Latvala nosi przydomek "Jarppa ja Latvis" Swoją karierę sportową Latvala rozpoczął w 2001 roku, gdy startował w rallysprintach. W 2002 roku, w wieku 17 lat, zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata jadąc samochodem Mitsubishi Lancer Evo VI. W debiucie zajął 17. miejsce w Rajdzie Wielkiej Brytanii. W latach 2006-2007 był członkiem zespołu Stobart VK Ford Rally Team, a w 2008 roku przeszedł do fabrycznego zespołu Forda. W 2007 roku podczas Rajdu Irlandii po raz pierwszy w karierze stanął na podium w rajdzie Mistrzostw Świata (3. miejsce), a swoje pierwsze zwycięstwo odniósł w lutym 2008 w Rajdzie Szwecji. W 2010 roku wywalczył rajdowe wicemistrzostwo świata przegrywając w klasyfikacji generalnej jedynie z Francuzem Sébastienem Loebem. Sukces ten powtórzył w 2014 roku tym razem ustępując Sébastienowi Ogier.

źródło: wikipedia                                                                  

12 stycznia 2016

Silent Stream of Godless Elegy

Silent Stream of Godless Elegy - czeski doommetalowy zespół muzyczny założony w 1995 roku. W 2006 wydał płytę Osameli, na której są dwie piosenki w języku polskim-Tańczyłabym i Razem.

źródło: wikipedia                                                                 

11 stycznia 2016

Jan Komasa

Jan Komasa (ur. 28 października 1981 w Poznaniu) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Syn aktora Wiesława Komasy. W 2003 roku nakręcił etiudę pt. Fajnie, że jesteś, która zdobyła trzecią nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes 2004 w sekcji Cinefondation. W 2005 roku wyreżyserował jedną z trzech części filmu Oda do radości. W 2007 nakręcił film dokumentalny pt. Spływ, przedstawiający spływ kajakowy osób starających się uwolnić od uzależnienia narkotykowego (w filmie tym Komasa jest także autorem zdjęć). W 2008 roku zrealizował Golgotę wrocławską – 90-minutowy spektakl Teatru Telewizji w ramach Sceny Faktu. W 2011 nakręcił film pt. Sala samobójców. Oprócz filmów, reżyseruje również inne formy audiowizualne takie jak seriale, reklamy czy teledyski. Filmografia: Fajnie, że jesteś, etiuda (15 min, 2003) / Oda do radości (120 min, 2005) – nowela „Warszawa” / Golgota wrocławska, film telewizyjny (90 min, 2008) / Sala samobójców, 2011 / Powstanie Warszawskie, premiera miała miejsce 9 maja 2014 / Miasto 44, premiera miała miejsce 19 września 2014 / Krew z krwi (serial, drugi sezon), od marca 2015.

źródło: wikipedia                                                                 

10 stycznia 2016

Iwan Rheon

Iwan Rheon (ur. 13 maja 1985 w Carmarthen) – brytyjski i walijski aktor telewizyjny, teatralny i kinowy. W 2008 zaczął występować w musicalu rockowym Przebudzenie wiosny w roli Moritza Stiefela, z którą w 2010 otrzymał Laurence Olivier Award dla najlepszego aktora drugoplanowego w musicalu. W 2009 wcielił się w jedną z głównych postaci serialu Wyklęci wyróżnionego nagrodą przyznawaną przez BAFTA. Pojawił się następnie m.in. w serialu Grandma's House i kilku produkcjach filmowych. W 2012 dołączył do obsady Gry o tron. Jest także muzykiem, nagrał m.in. trzy minialbumy (Tongue Tied, Changing Times i Bang Bang!). Wybrana filmografia: 2009–2011: Wyklęci (serial TV) / 2011: Sekretny dziennik call girl (serial TV) / 2013: Gra o tron (serial TV) / 2013: Vicious (serial TV).

źródło: wikipedia                                                                 

8 stycznia 2016

Trzynasta w Samo Południe


Trzynasta w Samo Południe - polski zespół rockowy, założony w 2009 roku. W skład grupy wchodzą gitarzysta i wokalista Michał Pocheć, basista Kacper "Katz" Dziuba, harmonijkarz Amadeusz "Krootky" Kuźniarski, gitarzysta Piotr "Młody" Pocheć oraz perkusista Michał "Bandaż" Bednarz. W 2012 roku grupa wzięła udział w talent show telewizji Polsat - Must Be the Music. Tylko muzyka, w którym dotarła do półfinału. Występ przed szerszym gronem odbiorców umożliwił grupie podpisanie kontraktu z wytwórnią muzyczną Sony Music Entertainment Poland. W 2014 roku formacja dała szereg koncertów w kraju w tym podczas festiwali Rockowe Odloty oraz Przystanek Woodstock. 21 października tego roku ukazał się debiutancki album studyjny zespołu zatytułowany Hell Yeah!

źródło: wikipedia                                                                 

7 stycznia 2016

Magda Steczkowska


Magda Steczkowska (ur. 21 września 1975) – polska wokalistka popowa, śpiewająca w zespole Indigo. Muzyk sesyjny z dorobkiem ponad 50 płyt. Chórzystka, altowiolistka, była menedżerka siostry – Justyny Steczkowskiej. W 2014 roku Steczkowska wzięła udział w programie Twoja twarz brzmi znajomo, w którym zajęła VI miejsce na VIII możliwych. Za wygraną trzeciego odcinka zdobyła 10.000 zł., które przeznaczyła na stowarzyszenie ''Piękne Anioły''. 5 lutego 2016 ukaże się czwarta i zarazem pierwsza solowa płyta artystki ...nie na zawsze, którą promuje utwór Gdzieś bez nas, wykonany w duecie z Jakubem Molędą.

źródło: wikipedia     

5 stycznia 2016

Ally the Fiddle

Ally Storch,  prawdziwe nazwisko Almut Storch (ur 3 kwietnia 1976 roku w Schlema) jest niemiecką skrzypaczką. Porusza się w szczególności w dziedzinie ludowej, rocka i metalu, ale również w dziedzinie muzyki klasycznej i jazzu. Jest członkiem zespołu ASPs Von Zaubererbrüdern“ .

źródło: wikipedia                                                                 

4 stycznia 2016

Mariusz Totoszko

Mariusz Totoszko (ur. 23 kwietnia 1975 we Wschowie) – polski wokalista, w latach 2009-2014 związany z grupą Volver. Obecnie prowadzi solową działalność artystyczną. W drugiej edycji programu Idol telewizji Polsat (2003) zajął drugie miejsce. Współpracował przy dubbingu. Brał udział w nagraniach piosenek do polskiej wersji językowej serialów: Fantaghiro (2000) i Wojownicze Żółwie Ninja (2003) oraz filmów animowanych: Mój brat niedźwiedź (2003) i Barbie jako Księżniczka i Żebraczka (2004) jako król Dominik. Od 2004 roku związał się z Teatrem Muzycznym Roma, gdzie wystąpił w musicalach: Grease, Miss Saigon, Koty (2004), Akademia pana Kleksa i Upiór w operze. W 2006 roku wziął udział w eliminacjach do Konkurs Piosenki Eurowizji, gdzie z zespołem Totoszko&PL zaprezentował utwór "4 zmysły". Od 8 marca do 26 kwietnia 2014 występował w programie Twoja twarz brzmi znajomo w TV Polsat, w którym zajął trzecie miejsce.

źródło: wikipedia                                                                

3 stycznia 2016

Social Distortion

Social Distortion – amerykańska grupa punk rockowa z południowej Kalifornii (hrabstwo Orange), utworzona w 1978 roku z inicjatywy Mike'a Nessa i Dennisa Dannella. Rozwiązana na krótko w 1985, reaktywowana już rok później, gra do dziś. Największe sukcesy komercyjne odnosiła w latach 1989-1996 wydając w Epic Records. Ich utwory występują w różnych tworach kultury masowej, w tym grach komputerowych. Na przykład, utwór "Don't Drag Me Down" był dostępny w grze Dave Mirra Freestyle BMX, "Story of my Life" w grze Guitar Hero 3, "I was Wrong" w Rock Band Unplugged (PSP), a "Mommy's Little Monster" w grze Tony Hawk's Underground.

źródło: wikipedia                                                                

1 stycznia 2016

Edyta Górniak


                          
     
              
         



Edyta Anna Górniak (ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach) – polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka, reżyserka, aktorka musicalowa i osobowość telewizyjna. Honorowa obywatelka gminy Ziębice oraz Honorowy Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki Opole. Debiutowała w 1986 r., śpiewając w założonym przez siebie zespole System B. W 1990 otrzymała wyróżnienie w koncercie „Debiuty” podczas 27. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Następnie rozpoczęła karierę jako aktorka musicalowa, występując na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie w musicalu Metro, wystawianym w teatrze Studio Buffo oraz na Broadwayu. W 1994, reprezentując Polskę z piosenką „To nie ja!”, zajęła drugie miejsce w finale 39. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wydała siedem albumów studyjnych: Dotyk (1995), Edyta Górniak / Kiss Me, Feel Me (1997), Perła / Invisible (2002), E·K·G (2007) i My (2012), a także jeden album koncertowy pt. Live ’99 (1999) i jeden świąteczny pt. Zakochaj się na Święta w kolędach (2008). Za sprzedaż płyt i singli, łącznie w nakładzie 3 mln egzemplarzy, otrzymała jedną poczwórnie platynową płytę, cztery platynowe i dwie złote. Z singlem „One & One” trafiła na listę European Radio Top 50 pisma „Music & Media” (uplasowała się na 28. miejscu), zostając pierwszym polskim wokalistą, który tego dokonał. W okresie 2004–2007 wycofała się z mediów z powodu częstych ataków tabloidów na jej życie prywatne. Dwukrotna laureatka nagrody Fryderyka, a także Wiktora, Eska Music Award, Platynowej Telekamery, Viva Comet Awards, Bursztynowym Słowikiem i Złotą Karolinką. Czterokrotnie nominowana do nagród Viva! Najpiękniejsi i Viva Comet Awards oraz nominowana do Superjedynek i Telekamer. Uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużonym Kulturze Gloria Artis”. Uznawana za jedną z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych postaci w historii polskiej sceny muzycznej. Znana przede wszystkim z niesłychanej wrażliwości artystycznej, charyzmy i szerokiej skali głosu, wyliczonej na cztery oktawy. Niejednokrotnie porównywana była z najważniejszymi wokalistkami w historii muzyki, tj. Whitney Houston, Mariah Carey czy Céline Dion. Była jurorką, trenerką bądź uczestniczką w kilku programach rozrywkowych, wzięła udział w kilku ogólnopolskich kampaniach reklamowych oraz zagrała gościnnie w dwóch serialach telewizyjnych. Od 1986 prowadziła zespół muzyczny System B, z którym występowała na dyskotekach oraz na imprezach studenckich. Podczas przeglądu zespołów w opolskim domu kultury jej talent dostrzegła Elżbieta Zapendowska. W 1990 z piosenką „Stop” z repertuaru Sam Brown zadebiutowała w programie telewizyjnym Zbigniewa Górnego Śpiewać każdy może. W tym samym roku otrzymała wyróżnienie za wykonanie piosenki „Zły chłopak” z repertuaru Lory Szafran w koncercie „Debiuty” w ramach 27. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W tym czasie przerwała edukację w prószkowskim Zespole Szkół Ogrodniczych im. Józefa Warszewicza, aby rozpocząć karierę muzyczną i przeprowadzić się do Warszawy, gdzie wzięła udział w przesłuchaniach do musicalu Metro, reżyserowanego przez Janusza Józefowicza. Ostatecznie znalazła się w głównej obsadzie musicalu. W 1992, razem z resztą obsady, pojechała ze spektaklem na Broadway. W 1994 przyjęła zaproszenie Telewizji Polskiej do reprezentowania Polski w 39. Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie, zostając pierwszą polską reprezentantką w konkursie. W finale zdobyła łącznie 166 punktów, dzięki czemu zajęła drugie miejsce, przegrywając jedynie z przedstawicielami gospodarzy, irlandzkim duetem Charlie McGettigan i Paul Harrington. Po udziale w konkursie podpisała kontrakt z niezależną wytwórnią fonograficzną ORCA, której właścicielem był Wiktor Kubiak, późniejszy menedżer Górniak. Dzięki niemu zadebiutowała singlem „Once in a Lifetime/To nie ja!”, który sprzedawany był jesienią 1994 w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Sukces odniosły także kolejne hity Górniak, „Jestem kobietą” oraz „Dotyk”, wydany w 1995. W maju 1995 wydała swój pierwszy album studyjny, zatytułowany Dotyk, który rozszedł się w nakładzie ponad milion egzemplarzy. Za album odebrała nagrodę polskiego przemysłu płytowego Fryderyk 1995 w kategorii Fonograficzny debiut roku. W 1996 podpisała w Londynie kontrakt z wytwórnią EMI International na nagranie pięciu albumów, kontynuowała jednak nagrywanie dla polskiego rynku, lansując wówczas trzy następne przeboje: „Kolorowy wiatr” (polską wersję utworu „Colors of the Wind” do filmu Disneya Pocahontas), „Love Is on the Line” (klubowy hit podarowany Górniak przez Kylie Minogue) oraz „To Atlanta” (polski hymn Igrzysk Olimpijskich 1996). W listopadzie 1997 wydała pierwszy anglojęzyczny album, zatytułowany po prostu Edyta Górniak. Pierwszy z singli, „When You Come Back to Me”, stał się przebojem szczególnie w Skandynawii, Portugalii (gdzie wykorzystano go w czołówce popularnego serialu telewizyjnego) i w krajach azjatyckich (zrealizowany do niego klip osiągnął trzecie miejsce na liście przebojów azjatyckiej MTV). Następny singel, „Anything”, odniósł sukces głównie w Polsce. W grudniu 1997 wystąpiła w warszawskiej Sali Kongresowej na wspólnym koncercie z tenorem José Carrerasem. W 1998 nagrała kolejne dwa polskojęzyczne przeboje: „Lustro” (polską wersję przeboju „Reflection” z filmu Disneya Mulan) i „Dumka na dwa serca” (temat przewodni filmu Ogniem i mieczem), który zaśpiewała w duecie z Mietkiem Szcześniakiem. 8 kwietnia wyruszyła w trwającą miesiąc pierwszą biletowaną trasę koncertową, obejmującą jedenaście koncertów w jedenastu polskich miastach. Zapis audiowizualny zarejestrowany podczas koncertów w Krakowie, Warszawie i Łodzi ukazał się we wrześniu na albumie koncertowym pt. Live ’99, który sprzedał się w nakładzie około 50 tysięcy egzemplarzy. W marcu 2002 wypuściła na rynek polską edycję albumu pt. Perła, z której pochodzą przeboje „Jak najdalej” czy „Nie proszę o więcej”. Również w 2002 wystąpiła gościnnie w jednym z odcinków serialu Na dobre i na złe. W marcu 2003 zaprezentowała anglojęzyczną część Perły pt. Invisible, na której umieściła m.in. klubowy hit „Impossible”, wybrany później na singiel promujący wydawnictwo. W 2004 nagrała piosenkę „Nie było” z metalową formacją Sweet Noise, a następnie wraz z Dariuszem Krupą założyła własną wytwórnię płytową, EG.Production. W styczniu 2006 jej zdjęcia ukazały się na łamach magazynu „Playboy”, którego nakład wyniósł 130 tysięcy egzemplarzy i ukazał się w dwóch wersjach okładkowych. Wiosną 2007 została jurorką w pierwszej edycji programu rozrywkowego Polsatu Jak oni śpiewają, w kolejnych latach jurorowała jeszcze w pięciu edycjach programu. W październiku 2007 wydała pierwszy od pięciu lat album studyjny pt. E·K·G. Płytę promowała singlem „List”, będącym polskojęzyczną wersją utworu „I Surrender” z repertuaru Céline Dion. W listopadzie zaprezentowała utwór „To nie tak, jak myślisz”, który nagrała na potrzeby ścieżki dźwiękowej polskiej komedii romantycznej To nie tak, jak myślisz, kotku.
Jesienią 2010 uczestniczyła w dwunastej edycji programu rozrywkowego Taniec z gwiazdami, w parze z Janem Klimentem zajęła trzecie miejsce, odpadając w odcinku półfinałowym. Zaprezentowała również swój premierowy singel „Teraz – tu”, zapowiadający nowy album pt. My. W październiku zaprezentowała singiel „Oj... kotku”, który nagrała na potrzeby filmu Pokaż, kotku, co masz w środku. 14 lutego wydała album pt. My, stanowiący zwrot ku muzyce electropopowej, wydany przez jej nową własną wytwórnię płytową. Po singlach „Teraz – tu” i „On the Run” promowanych w 2011, album promowany był przez single: „Nie zapomnij”, „Consequences”. 21 listopada 2014 zaprezentowała singiel „Glow On”. 19 kwietnia 2015 wystąpiła podczas koncertu Top Music Wembley w londyńskiej Wembley Arena. Cztery dni później piosenki „Glow On” i „Your High” ukazały się na wspólnym winylowym maxisinglu, zawierającym dodatkowo remiks „Glow On” (zrealizowany przez Dustplastic) oraz wykonanie a capella „Your High”. 24 czerwca 2015 wydała singiel „Oczyszczenie”. 14 października odebrała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W styczniu 2019 potwierdziła zgłoszenie się z balladą „Grateful” do udziału w krajowych eliminacjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Z piosenką zakwalifikowała się do finału selekcji, który odbył się 5 marca, i zajęła w nim trzecie miejsce w głosowaniu telewidzów. 6 września wystąpiła wspólnie z Davidem Fosterem podczas koncertu z okazji Dnia Niepodległości Indonezji, organizowanego w Warszawie przez polską ambasadę tego kraju. 24 listopada 2017 wydała singel „Andromeda” nagrany we współpracy z Donatanem. 6 marca 2018 wydała utwór „Dom dobrych drzew”, promujący serial telewizyjny Leśniczówka. Uczestniczyła w czwartej edycji programu TVN Agent – Gwiazdy. 27 sierpnia zaprezentowała singiel „Tylko Ty”, będący nową wersją utworu „Bei Mir Bistu Shein” z 1932, który nagrała na potrzeby filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa. 11 listopada wzięła udział w koncercie „Sto lat dla Polski”, zorganizowanym w londyńskiej sali Royal Albert Hall z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. 14 sierpnia wokalistka w trakcie drugiego dnia festiwalu Top of the Top w Sopocie wykonała przedpremierowo stworzony we współpracy z Gromeem utwór „Król”. Jesienią była bohaterką reality show TVN My Way, w którym uczyła się jeździć samochodem. 24 lipca w serwisach streamingowych został opublikowany utwór „Lime (TeQuila-ila)”, zwiastujący nowy album artystki, który ma się ukazać jesienią.

źródło: wikipedia