30 listopada 2023

Xentrix


 
 

Xentrix to angielski zespół thrash metalowy z Preston w Lancashire. Zespół powstał w 1984 roku pod nazwą Sweet Vengeance. W 1988 zmienili nazwę na Xentrix i wydali cztery albumy – Shattered Existence (1989), For Whose Advantage? (1990), Kin (1992) i Scourge (1996) – przed rozstaniem w 1997. Po krótkim ponownym połączeniu w latach 2005–2006, Xentrix ponownie połączył siły w 2013 i od tego czasu wydali dwa kolejne albumy: Bury the Pain (2019) i Siedem słów (2022). Będąc częścią podziemnej sceny metalowej końca lat 80. i początku do połowy 90., Xentrix był określany jako jedna z „wielkiej czwórki” angielskiego thrash metalu, obok Acid Reign, Onslaught i Sabbat.

źródło: wikipedia  

27 listopada 2023

John Sebastian


 John Benson Sebastian (ur 17 marca 1944) to amerykański piosenkarz, autor tekstów i muzyk, który założył zespół rockowy Lovin' Spoonful. Zaimprowizował występ na festiwalu w Woodstock w 1969 r. a w 1976 r. utworem „Welcome Back” zdobył pierwsze miejsce w USA.  Sebastian został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2000 roku jako członek Lovin' Spoonful.

źródło: wikipedia  

25 listopada 2023

Oskar Cyms


 
 

Oskar Cyms (ur. 26 lipca 2000 w Nowem) – polski piosenkarz i autor tekstów. Pochodzi z miejscowości Nowe w województwie kujawsko-pomorskim. W dzieciństwie uczęszczał na zajęcia chóru oraz uprawiał karate, jednak z czasem porzucił sport na rzecz muzyki. W okresie nauki w liceum śpiewał w zespole kościelnym i dorabiał, pracując w drogerii i na infolinii szczepionkowej oraz zbierając winogrona we Francji. Absolwent II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu. Ukończył studia na kierunku informatyka i ekonometria. W 2020 wziął udział w konkursie Talentobranie. Na początku kariery śpiewał zarobkowo na ulicach Sopotu. Poza tym nagrywał autorskie covery piosenek innych wykonawców, które publikował na własnym kanale na platformie YouTube. Wkrótce zaczął publikować treści także w aplikacji TikTok, na której zaczął zdobywać rozpoznawalność. Za sprawą nagrań został dostrzeżony przez menedżera muzycznego Dominika Borkowicza, który zaproponował mu współpracę. W 2021 roku wydał swój debiutancki singiel „Tyle bym dał”. W 2022 roku wydał singiel „My Girl”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu 365 dni: Ten dzień. Ogólnopolską rozpoznawalność zdobył po wydaniu singla „Daj mi znać”, za który w lipcu 2023 roku odebrał certyfikat złotej płyty. W tym samym roku zwyciężył w finale 18. edycji programu rozrywkowego telewizji Polsat Twoja twarz brzmi znajomo, a w sierpniu wystąpił z utworem „Niech mówią” podczas koncertu #Great Moments na Top of the Top Sopot Festival 2023 i podczas koncertu Magiczne zakończenie wakacji 2023 w Kielcach, na którym zwyciężył w plebiscycie na przebój lata Radia Zet i Polsatu. 17 listopada ukazał się jego pierwszy album pt. Nigdy wcześniej. 

źródło: wikipedia  

22 listopada 2023

Giancarlo Erra

 

Giancarlo Erra (ur. 7 lipca 1978 Rzym, Włochy) - Mieszkający w Wielkiej Brytanii włoski kompozytor, producent, piosenkarz, multiinstrumentalista i artysta wizualny. Założyciel Widescreen Studio Limited. Astrofotograf. Od wczesnych eksperymentów z gitarą elektryczną i trackerem Amiga 500 w latach 90. po trwającą 20 lat historię z zespołem Nosound, karierę solową w świecie muzyki elektronicznej i ścieżki dźwiękowej, uznany projekt współpracy i kilka gościnnych występów. Giancarlo Erra oficjalnie rozpoczął karierę muzyczną w 2003 roku w jednoosobowym studyjnym projekcie Nosound. W 2008 roku podpisał kontrakt z uznaną brytyjską eksperymentalną wytwórnią Kscope i przeniósł się do Wielkiej Brytanii. Jako kompozytor i producent w swojej muzyce w pomysłowy sposób łączy elementy ambientowej elektroniki i ścieżki dźwiękowej, często aranżowane w minimalistycznym formacie seryjnym z wpływami postrockowymi, gdy gra w swoim zespole.  Wydał kilka uznanych płyt, współpracował z wybitnymi artystami i grał na ważnych scenach w całej Europie. Z biegiem lat jego muzyka wykroczyła poza elementy rocka i skierowała się w stronę wpływów bardziej współczesnych i elektronicznych.  Ends to debiutancki solowy album wydany w 2019 roku nakładem Kscope i stanowi pierwsze pełnoprawne podejście Erry do współczesnej muzyki klasycznej/minimalistycznej i elektronicznej.  Departure Tapes to drugi solowy album Kscope wydany w 2021 roku, napisany podczas podróży między Wielką Brytanią a Włochami w trudnym czasie, kiedy jego ojciec zmarł na nowotwór. Wydanie bardziej osobiste, eksperymentalne i bezpośrednie, w którym większość utworów została nagrana na żywo w studiu.  Giancarlo prowadzi własne studio produkcji muzycznej i firmę konsultingową Widescreen Studio Limited, produkującą wszystkie jego dzieła i innych artystów oraz oferującą usługi informatyczne dostosowane do branży muzycznej. Jako kreatywny przedsiębiorca jest zaangażowany w kilka innych projektów, w tym w sztuczną inteligencję.  

źródło: wikipedia  

19 listopada 2023

Purple Disco Machine

 

Tino Piontek (ur 12 lutego 1980), znany również jako Tino Schmidt i najbardziej znany pod pseudonimem Purple Disco Machine , to niemiecki producent muzyki disco i house oraz DJ. W 1996 roku rozpoczął produkcję programu Cubase i kilku syntezatorów; w tym samym czasie odkrył muzykę house na drezdeńskiej scenie nocnego życia. Sam zaczął aktywnie działać jako DJ, a w 2012 roku ukazały się jego pierwsze produkcje. Od tego momentu rozpoczęły się międzynarodowe występy DJ-skie, a w 2017 roku nakładem wytwórni Sony Music Entertainment ukazał się jego debiutancki album. Swój największy jak dotąd sukces świętował w sierpniu 2020 roku piosenką „Hypnotized”, którą nagrał na wokale wraz z Sophie and the Giants, która zajęła drugie miejsce na włoskiej liście przebojów singli, zdobywając podwójną platynę. W tym samym roku wyprodukował oficjalne remiksy „Don't Start Now” Duy Lipy, „Magic” Kylie Minogue i „Rain on Me” Lady Gagi. W piątki ma swój własny program SiriusXM w Studio 54 zatytułowany „Purple Disco Tales”. W 2023 roku zdobył nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze zremiksowane nagranie nieklasyczne za remiks utworu „About Damn Time” Lizzo. 

źródło: wikipedia  

15 listopada 2023

Jerzy Skrzypczyk


 
 

Jerzy Zbigniew Skrzypczyk (ur. 4 stycznia 1946 w Wandalinie) – perkusista, kompozytor, wokalista. Był uczniem Liceum Muzycznego w Gdańsku w klasie fortepianu i perkusji. W latach 1964–1965 występował w zespole Pięciolinie, który został przekształcony w Czerwone Gitary (był w jego pierwszym składzie). Brał udział we wszystkich nagraniach płytowych i wszystkich koncertach Czerwonych Gitar. Autor muzyki popularnych piosenek tego zespołu: „Jeśli tego chcesz”, „Uwierz mi Lili”, „Najpiękniejsze są polskie dziewczyny”,„Gdy ktoś kogoś pokocha”, „Słońce za uśmiech”. Od 1997 r. lider Czerwonych Gitar. Współautor książek: Czerwone Gitary to właśnie my!, Warszawa 1992 (razem z B. Dornowskim, J. Kosselą, S. Krajewskim) oraz Czerwone Gitary to właśnie my! Część 2, Warszawa 1993 (razem z B. Dornowskim i S. Krajewskim). W 2010 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 14 stycznia 2014 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne. Medal wręczył Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Na płycie Czerwonych Gitar Jeszcze raz, wydanej w marcu 2015 roku, znajdują się jego trzy kompozycje – „Tak jak wtedy”, „Te dwie chwile” oraz „Raz lepiej, raz gorzej”. 

źródło: wikipedia  

11 listopada 2023

Daria

 

Daria Marx Marcinkowska, występująca jako Daria (zapis stylizowany: DARIA) (ur. 25 października 1995 w Mikołowie) – polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek i producentka muzyczna. Pochodzi z Łazisk Górnych. W wieku siedmiu lat zapisała się do przykościelnej scholi. W wieku 18 lat wyjechała do Londynu na pięcioletnie studia w London College of Music. W trakcie nauki zaśpiewała m.in. przed szwedzką rodziną królewską. Jesienią 2019 uczestniczyła w 10. edycji talent show TVP2 The Voice of Poland, odpadła na etapie tzw. bitew. Po udziale w programie podpisała kontrakt płytowy z niemiecką wytwórnią Pelican Songs. W kwietniu 2020 wydała singiel „Leave a Sign”, który nagrała z Carsky’im. 26 marca 2021 wydała utwór „Love Blind”, który podbił polskie listy przebojów, a także dostał się do streamingowych list m.in. w Brazylii, Norwegii czy Belgii. 8 października 2021 wydała singiel „Paranoia”, który już w pierwszym tygodniu dostał się do listy AirPlay – Top i który był wielokrotnie grany także w rosyjskich i macedońskich radiostacjach. 19 lutego 2022 wystąpiła z tym utworem w programie TVP2 Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję! i zajęła drugie miejsce, uzyskując 39% głosów. 25 marca 2022 z niemieckim duetem DJ-skim Kush Kush wydali singiel „Never Ending Story”, który dotarł do pierwszego miejsca zestawienia AirPlay – Top. Wiosną 2023 wzięła udział w osiemnastej edycji programu rozrywkowego telewizji Polsat Twoja twarz brzmi znajomo, po dziewięciu odcinkach dotarła do finału, w którym zajęła drugie miejsce.

źródło: wikipedia  

9 listopada 2023

Waldemar Obłoza


 
 

Waldemar Obłoza (ur. 19 sierpnia 1959 w Gołychłąkach) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Rozpoznawalność zapewniła mu rola Romana Kurskiego w sitcomie Polsatu Miodowe lata (1999–2003) i Romana Hoffera w telenoweli TVN Na Wspólnej (od 2003). Po studiach otrzymał angaż do jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, którego dyrektorem była wtedy Alina Obidniak.  Grał Aksela w Pelikanie (1986) Augusta Strindberga, Rysia Boksera w Boso, ale w ostrogach (1986) Stanisława Grzesiuka, strażnika w Antygonie (1987) Sofoklesa, Kantego w Monachomachii (1990) Ignacego Krasickiego w reż. Jerzego Zonia, Nozdriowa w Martwych duszach (1990) Nikołaja Gogola w reż. Wiesława Hołdysa, tytułowego bohatera w Gyubalu Wahazarze (1991) Witkacego, Rejenta Milczka w Zemście (1993) Aleksandra hr. Fredry w reż. Zygmunta Bielawskiego. W latach 1987-1988 był związany z Ośrodkiem Teatru Otwartego „Kalambur” we Wrocławiu. W latach 1988-1990 występował w warszawskim Teatrze Komedia. W latach 1993-1997 grał w Teatrze Polskim w Poznaniu, gdzie w 1996 otrzymał Różę, nagrodę dla najlepszego aktora scen poznańskich przyznawaną przez krytyków teatralnych „Głosu Wielkopolskiego”. W latach 1997-2003 pracował w warszawskim Teatrze Rozmaitości. W latach 1998-2003 grał rolę sąsiada-kryminalisty Kurskiego w popularnym sitcomie Miodowe lata. Tuż po zakończeniu produkcji rozpoczął pracę na planie serialu TVN Na Wspólnej, w którym wciela się w postać Romana Hoffera. W 2015 roku zagrał Stefana Ossowieckiego w cyklu "Sensacje XX wieku- Enigma" Bogusława Wołoszańskiego. Wybrana filmografia: 1988–1990: W labiryncie − jako Rolnik Klimczak / 1999–2003: Miodowe lata − jako Roman Kurski, sąsiad Krawczyków i Norków / 2000–2001: Miasteczko − jako Roman Matysik / 2000–2001: Adam i Ewa − jako Dumała / 2001−2002: Plebania − jako pielęgniarz w szpitalu psychiatrycznym / od 2003: Na Wspólnej − jako Roman Hoffer / 2006: Dublerzy − jako pracownik lotniska / 2014: Dżej Dżej − jako dyrektor więzienia / 2021: Jonasz z maturalnej − jako zakonnik „Winnetou”.

źródło: wikipedia  

6 listopada 2023

Sonia Szyc

Sonia Szyc (ur 7 stycznia 2005 roku) Ma artystyczną duszę. Gra na fortepianie i gitarze. Potrafi śpiewać, a w mediach społecznościowych publikuje fragmenty wykonywanych przez siebie utworów. Córka Borysa Szyca ma na swoim koncie pierwszą rolę w filmie. Zagrała w "Miało cię nie być" opowiadającym o trudnej relacji ojca z córką. Za swoją rolę, na MasterCard Off Camera Festival 2023, dostała nagrodę za najlepszy debiut aktorski. W produkcji występują również, oprócz Soni i jej taty Borysa, m.in. Magdalena Cielecka, Iza Kuna i Jan Peszek. Reżyserem filmu "Miało cię nie być" jest Jakub Michalczuk, ten sam, który wyreżyserował film "Teściowie".

4 listopada 2023

Borys Szyc


Borys Michał Szyc (ur. 4 września 1978 w Łodzi jako Borys Michał Michalak) – polski aktor teatralny i filmowy, piosenkarz oraz lektor. Popularność zdobył dzięki roli aresztanta Alberta w filmie Symetria, antyterrorysty-złodzieja Juliana w Vinci, policjanta „Kruszona” w serialu Oficer i jego dwóch kontynuacjach (Oficerowie, Trzeci oficer) oraz szefa kuchni Jerzego Knappe w serialu Przepis na życie. Od 2001 roku jest aktorem warszawskiego Teatru Współczesnego. Jest lektorem serii „Sherlock Holmes” Sir Arthura Conan Doyle’a w serwisie Storytel. W styczniu 2008 nagrał singiel „Choć wieje, pada, grzmi” z Justyną Steczkowską. 18 listopada 2009 na gali rozdania Złotych Kaczek zaśpiewał piosenkę z filmu Vabank. 27 listopada wydał nakładem wytwórni EMI Music Poland debiutancki album studyjny pt. Feelin’ Good, na którym gościnnie wystąpiły m.in. Ewa Bem, Kasia Cerekwicka, Marysia Starosta i Justyna Steczkowska. W czerwcu 2011 nagrał z Nataszą Urbańską piosenkę „Śpiewka 1920” na potrzebę filmu 1920 Bitwa warszawska. W 2008 prowadził program Ranking gwiazd na Polsacie. Jest właścicielem warszawskiej restauracji „Akademia”, którą założył przy okazji kręcenia serialu Przepis na życie. Wybrana filmografia: 1987: Kingsajz jako krasnoludek / 1997–2012: Klan jako student Krystyny Lubicz / 2002: E=mc² jako Student Maxa / 2002: Pianista jako młody gestapowiec / 2003–2004: Męskie-żeńskie jako Sylwek Mazuś / 2004: Vinci jako Julian / 2005: 1409. Afera na zamku Bartenstein jako Knecht Herman / 2006: Oficerowie jako Kruszon / 2007: Testosteron jako Tytus, kelner / 2008: Lejdis jako Błażej Dywanik, brat Marka / 2009: Wojna polsko-ruska jako Silny / 2010: Śluby panieńskie jako Albin / 2011: 1920 Bitwa warszawska jako Jan, polski żołnierz, ułan, poeta / 2011–2013: Przepis na życie jako Jerzy Knappe / 2012: Bitwa pod Wiedniem jako hetman wielki koronny Adam Mikołaj Sieniawski / 2014: Czas honoru jako major Heinrich Pabst / 2014: Lekarze jako Przemysław Karski / 2017: Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej jako Krystian / 2017: Listy do M. 3 jako policjant „Gibon” / 2018: Zimna wojna jako Lech Kaczmarek / 2020: Listy do M. 4 jako policjant "Gibon" / 2022: Kryptonim Polska jako Roman / 2023: Warszawianka jako Franciszek Czułkowski "Czuły".

źródło: wikipedia