16 września 2024

Róisín Murphy


 Róisín Marie Murphy (ur. 5 lipca 1973) – irlandzka wokalistka, współzałożycielka zespołu Moloko. 

Murphy stworzyła zespół Moloko wraz z Markiem Brydonem, którego poznała na zabawie. Pytanie, które wtedy do niego skierowała, Do you like my tight sweater? (ang. „Czy podoba ci się mój obcisły sweter?”) stało się tytułem ich debiutanckiej płyty z 1995 roku. Przed rozpoczęciem współpracy z Brydonem Murphy nie śpiewała zawodowo. Wraz z Moloko Murphy nagrała cztery płyty. Uczestniczyła w pracach nad albumem All Back to the Mine, zawierającego remiksy utworów zespołu. Istotnym elementem, kształtującym muzykę i przekaz zespołu, był wieloletni związek Murphy i Brydona, zakończony po wydaniu w 2002 płyty Statues. Zespół Moloko nie wydał żadnego oficjalnego oświadczenia odnośnie do swojej przyszłości. W wywiadzie udzielonym brytyjskiemu magazynowi Q w maju 2005 Murphy powiedziała: "Rozstaliśmy się bezkonfliktowo po udanej trasie. Podaliśmy sobie ręce, powiedzieliśmy ‘do zobaczenia’, i od tamtej pory nie rozmawialiśmy. Nie wiem, co Mark sądzi o mojej płycie, ani czym się teraz zajmuje. Nie wiem, czy zespół jeszcze zagra, czy też nie. Osobiście, nie mam nic przeciw." Poza śpiewem w grupie Moloko Murphy współpracowała z innymi zespołami i wykonawcami, jak Handsome Boy Modeling School czy DJ Boris Dlugosch, dla którego zaśpiewała klubowy hit „Never Enough”. W 2004 Murphy rozpoczęła współpracę z producentem muzyki elektronicznej Matthew Herbertem. W 2005 wytwórnia Echo Records wydała jej pierwszy solowy album Ruby Blue. Przed premierą na CD Ruby Blue była dostępna na trzech płytach gramofonowych (Sequins #1, Sequins #2 i Sequins #3), wydanych w limitowanej edycji. W 2007 ukazała się jej druga solowa płyta „Overpowered”.

     źródło: wikipedia  

12 września 2024

Tomasz Bednarek

Tomasz Bednarek (ur. 29 grudnia 1969 w Pleszewie) – polski aktor, prezenter telewizyjny i radiowy. 

W 1992 ukończył studia we wrocławskiej filii PWST w Krakowie. W latach 1992–1995 był aktorem Teatru Miejskiego w Gdyni, współpracował też krótko z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Występował również w wielu warszawskich teatrach, m.in. w Na Woli, Żydowskim, Ochoty, Bajka, Kamienica, Stanisławowskim i Capitol, a także w berlińskim Hebbel Theater. Ma na koncie wiele ról filmowych (Amok, Ogniem i mieczem, Łowcy skór, Spona, Serce gór) i telewizyjnych (Dom, Radio romans, Sława i chwała, Na Wspólnej, Oficer). Od 1997 występuje w roli Jacka Boreckiego w serialu Klan. Jest aktorem dubbingowym, znanym m.in. z ról głosowych w filmach i serialach Shrek, Tabaluga czy Gwiezdne wojny. Wystąpił w teledysku grupy Firebirds do utworu „24 zachody słońca” (1996). Prowadził teleturniej pt. Zabawy językiem polskim w TVP1. Uczestniczył w trzeciej edycji programu rozrywkowego Jak oni śpiewają w telewizji Polsat. Od maja do grudnia 2013 prowadził program „Stolica Kultury” w Radiu Vox FM, od 2 grudnia 2013 był gospodarzem audycji „Projekt Kultura” w Radiu Plus, a następnie został prowadzącym pasmo muzyczne Przeboje z nutą Nostalgii w tej rozgłośni. Był prowadzącym podróżniczy program 1000 miejsc w Polsce, które musisz zobaczyć w Fokus TV. Od 11 września 2016 prowadzi program podróżniczy Zakochaj się w Polsce w TVP. Wybrana filmografia: od 1997: Klan jako Jacek Borecki / 1999: Ogniem i mieczem (film) jako dworzanin / 2005–2007: Na Wspólnej / 2008: Pierwsza miłość jako Robert Drab, adwokat Andrzeja Pałkowskiego / 2015: Ojciec Mateusz jako Marek Karpiuk. 

     źródło: wikipedia  

9 września 2024

Arch Enemy


Arch Enemy – szwedzki zespół muzyczny wykonujący melodic death metal, założony w 1996 roku przez Michaela i Christophera Amottów i Johana „Liiva” Axelssona. Po wydanym w 2001 roku albumie Wages of Sin nastąpił stopniowy wzrost popularności zespołu. Kolejne wydawnictwa grupy cieszyły się uznaniem fanów, jak i krytyków muzycznych. Wydany w 2007 roku album Rise of the Tyrant zadebiutował na 84 miejscu listy sprzedaży Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. Od 2014 roku zespół tworzą wokalistka Alissa White-Gluz, gitarzyści Michael Amott i Jeff Loomis, basista Sharlee D’Angelo oraz perkusista Daniel Erlandsson.

     źródło: wikipedia  

7 września 2024

Kazik Staszewski


 


Kazimierz Piotr Staszewski (ur. 12 marca 1963 w Warszawie) – polski piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, saksofonista, aranżer, producent muzyczny i felietonista. Współzałożyciel, lider i wokalista zespołów Kult i KNŻ, członek Buldoga oraz licznych innych projektów muzycznych. Prowadzi solową działalność artystyczną. Jeden z pionierów polskiego hip-hopu. Syn Stanisława. Otrzymał wiele nagród, m.in. Fryderyki, Machinery, nagrodę MTV, jednak większości nie odebrał; osobiście przyjął m.in. Paszport „Polityki” (1998).

W 1982 został jednym z założycieli zespołu Kult, którego jest liderem, wokalistą i tekściarzem. W drugiej połowie lat 80. dorabiał, pracując przy budowie metra w Warszawie. W listopadzie 1991 wydał, pod pseudonimem Kazik (przyjętym oficjalnie po sugestii Marka Kościkiewicza), swój solowy album pt. Spalam się. Również w 1991 Staszewski został współzałożycielem zespołu Kazik na Żywo. W tym samym roku wystąpił w filmie dokumentalnym Tata Kazika poświęconym jego ojcu, Stanisławowi Staszewskiemu. W 1995 wydał album pt. Oddalenie, który nagrał w swoim domowym studiu i który samodzielnie wyprodukował. W 1997 wydał album pt. 12 groszy, który osiągnął sukces komercyjny m.in. dzięki tytułowemu przebojowi, notowanemu na pierwszym miejscu Listy przebojów Programu Trzeciego. W 2000 wydał solowy album pt. Melassa, który promował m.in. singlem „4 pokoje” nagranym w duecie z Edytą Bartosiewicz. W 2004 wydał dwupłytowy album pt. Czterdziesty pierwszy m.in. z piosenką „Polska płonie” i autorską wersją przeboju Andrzeja Rosiewicza „Czterdzieści lat minęło…”. W kolejnych latach nagrał muzykę jeszcze do kilku filmów: PitBull (2005), Szaleńcy (2007), „Balladę o Janku Wiśniewskim” do filmu Czarny czwartek (2011) i Yuma (2012). Był felietonistą na łamach „Gazety Wyborczej”, jednak w czerwcu 2005 zrezygnował z publikowania w dzienniku, zarzucając szefom redakcji cenzurę w zakresie treści jego felietonu. W 2007 był felietonistą Wirtualnej Polski i opublikował jeden artykuł w „Gazecie Polskiej”. W 2014 ukazała się książka pt. Tata mimo woli stanowiąca biografię Stanisława Staszewskiego, której autorami są Kazik Staszewski i Jarosław Duś. W tym samym roku jego przebój „12 groszy” został wybrany „piosenką 25-lecia” w plebiscycie TVP zorganizowanym pod hasłem „25 lat wolności”. W 2020 jego utwór „Twój ból jest lepszy niż mój” (o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, mimo że został on zamknięty z powodu pandemii COVID-19 w Polsce) zajął pierwsze miejsce w 1998. notowaniu Listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. 31 lipca 2020 wydał utwór „25 lat niewinności”, którą napisał na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy. 

     źródło: wikipedia  

5 września 2024

Radosław Majdan

Radosław Majdan (ur. 10 maja 1972 w Szczecinie) – były polski piłkarz występujący na pozycji bramkarza, komentator i ekspert telewizyjny, działacz społeczny, przedsiębiorca i osobowość medialna. Wychowanek i wieloletni zawodnik Pogoni Szczecin, dwukrotny mistrz Polski z Wisłą Kraków, reprezentant Polski, uczestnik Mistrzostw Świata 2002. Po zakończeniu profesjonalnej kariery trener bramkarzy, bramkarz piłki nożnej plażowej i blind footbalu. W latach 2006–2009 radny sejmiku województwa zachodniopomorskiego.

W 1986, będąc w piątej klasie szkoły podstawowej, podczas turnieju międzyszkolnego został dostrzeżony przez Włodzimierza Obsta, który zaprosił go na trening Pogoni Szczecin. Występującej wówczas w ekstraklasie (jeden sezon, 1996/1997 w II lidze). Jego największym osiągnięciem w tym czasie było zdobycie wicemistrzostwa Polski w 2001. Przez cały okres gry w Pogoni był ulubieńcem szczecińskiej publiczności, a szacunek wśród fanów zdobył m.in. podczas meczu ze Śląskiem Wrocław, gdy odebrał jednemu z kibiców Śląska skradziony transparent Pogoni. Zagrał w klubie łącznie 225 meczów. W 2001 przeszedł do klubu tureckiej Superligi Göztepe Izmir. Rozegrał w niej 31 meczów w sezonie 2001/2002 w podstawowym składzie, jednak po zakończeniu sezonu odszedł do PAOK-u Saloniki, w którym wystąpił w czterech meczach oraz zdobył Puchar Grecji. Wiosną 2003 występował w tureckim klubie Bursaspor, w którym rozegrał sześć meczów w Superlidze. Latem 2003 przeniósł się do izraelskiego FC Aszdod. W przerwie zimowej został kupiony przez klub ówczesnych mistrzów Polski, Wisłę Kraków. Występował również w eliminacjach Ligi Mistrzów oraz w Pucharze UEFA. 25 czerwca 2007 podpisał kontrakt z Polonią Warszawa. Karierę sportową zakończył w maju 2010, po czym został rzecznikiem klubu Polonia Warszawa. W lipcu 2019 poinformował o powrocie do działalności sportowej, przyjąwszy propozycję zostania bramkarzem klubu Śląsk Wrocław Blind Football. Pierwsze powołanie do reprezentacji Radosław Majdan otrzymał od selekcjonera Henryka Apostela w 1994. W reprezentacji Polski zadebiutował 26 stycznia 2000 w towarzyskim meczu z Hiszpanią w Cartagenie, przegranym 0:3. Był rezerwowym bramkarzem na MŚ 2002, na których rozegrał jeden mecz (jedyny wygrany przez polską drużynę: Polska – USA 3:1). Grał w reprezentacji Polski w piłce nożnej plażowej. Karierę z piłką nożną plażową zakończył w 2009. 15 grudnia 2009 został mianowany na dyrektora sportowego oraz kierownika drużyny Polonii Warszawa. W latach 2017–2019 był ekspertem Eurosportu prowadzącym relacje przed i w przerwach transmitowanych przez kanał meczów Ekstraklasy. W 2020 został ekspertem i komentatorem Ekstraklasy na wyłączność. Dołączył tym samym do stałej redakcji Canal+ Sport. Przez media nazwany „polskim Beckhamem” i celebrytą. Będąc mężem Doroty Rabczewskiej, pojawił się gościnnie w kilku odcinkach reality show Bar (2002, 2004), Mamy cię! (2005) i Mój pierwszy raz (2005). Gościł również w talk-shows: Szymon Majewski Show (2008) i trzykrotnie w Kuba Wojewódzki (2004, 2005, 2011), a także w reality show Warsaw Shore (2013). W 2008 był członkiem panelu dyskusyjnego w programach: Miasto kobiet i Tomasz Lis na żywo. Wielokrotnie gościł w programie śniadaniowym Dzień dobry TVN. Był uczestnikiem programów rozrywkowych Taniec z gwiazdami (2009) i Azja Express (2016), bohaterem reality show Iron Majdan (2018). 10 września 2016 ożenił się z prezenterką telewizyjną Małgorzatą Rozenek. 

     źródło: wikipedia  

2 września 2024

Teddy Swims

 

Jaten Collin Dimsdale (ur. 25 września 1992), znany również pod pseudonimem Teddy Swims, to amerykański piosenkarz i autor tekstów, którego muzyka łączy gatunki takie jak R&B, soul, country i pop. Początkowo przyciągał fanów poprzez covery piosenek na swoim kanale YouTube w latach 2019 i 2020. Jego trzecia EP-ka Tough Love (2022) sprawiła, że ​​po raz pierwszy znalazł się na liście Billboard 200.  

Swims zyskał popularność w 2023 roku dzięki swojemu singlowi „Lose Control”, który znalazł się w pierwszej dziesiątce w kilku krajach i znalazł się na szczycie listy Billboard Hot 100 w 2024 roku. Uważany za jego przełomowy singiel jako artysty, poprzedziła go premiera jego debiutanckiego albumu studyjnego I've Tried Everything but Therapy (Part 1), który znalazł się w pierwszej dziesiątce w Australii i Holandii. W 2024 roku MTV nazwało Swimsa „Push Artist of February”. Jego cover utworu Shani Twain „You're Still the One” opublikowany w październiku 2019 stał się jego najczęściej oglądanym teledyskiem, z wynikiem 167 milionów wyświetleń w styczniu 2024 r. 6 grudnia 2023 r. Swims wystąpił na Avicii Arena na koncercie Together for a Better Day. Koncert promował świadomość zdrowia psychicznego i był sponsorowany przez Fundację Tima Berglinga, aby uczcić pamięć zmarłego szwedzkiego DJ-a Avicii. Na koncercie Swims wykonał swój utwór „Lose Control” i „A Sky Full of Stars” zespołu Coldplay, który został wyprodukowany przez Avicii.

     źródło: wikipedia