26 maja 2022

Mumio


 


Mumio – grupa teatralna założona w 1995 w Katowicach, do 1999 działała pod nazwą Teatr Epty-a. Pierwszy spektakl stworzony przez grupę nosi tytuł Kabaret Mumio. 

Jadwiga Basińska z domu Ćwik (ur. 15 października 1972 w Dębicy) – polska aktorka i artystka kabaretowa, znana m.in. z serii skeczów reklamowych jednej z polskich sieci telefonicznych. Współtwórczyni kabaretu Mumio. Jest żoną Dariusza Basińskiego.

Dariusz Basiński (ur. 5 maja 1967 w Katowicach) – polski aktor filmowy i teatralny. Współtwórca Mumio. Współzałożyciel Teatru GuGalander – działał w nim w latach 1986–1995. W latach 1995–2000 współtworzył Teatr Epty-a. Jest mężem Jadwigi Basińskiej, również współtwórczyni Mumio. Mieszka w Tychach.

Jacek Borusiński (ur. 5 września 1972 roku w Katowicach) – aktor i autor tekstów grupy Mumio. Wyreżyserował, zagrał główną rolę i napisał scenariusz do filmu Hi way. W polskiej wersji gry Westerner podkłada głos pod postać głównego bohatera, Fenimore Fillmore'a.

Popularność przedstawionego materiału utożsamiła zespół z jego programem kabaretowym. Mumio prezentuje humor absurdalny połączony z autoironią. Unikają humoru politycznego, a także szufladkowania, nie chcą być więc traktowani jako kabaret, ich przedsięwzięcia mają charakter teatralny. Wraz z pojawieniem się drugiego spektaklu pt. Lutownica, ale nie pistoletowa tylko taka kolba do zespołu dołączył Jarosław Januszewicz, współtwórca przedstawienia, grający głównie na bezprogowym basie, lecz również aktor i autor licznych tomików poezji, publikowanej pod pseudonimem Lotnik 199. W 2012 roku dołączył do składu Tomasz Drozdek. Jacek Borusiński, Dariusz Basiński i Jadwiga Basińska wystąpili wspólnie w spektaklu telewizyjnym pt. Nóż w głowie Dino Baggio z 1999 oraz w filmie pt. Hi way z 2006 (scenarzystą i reżyserem był Jacek Borusiński). Ponadto Jacek Borusiński i Dariusz Basiński wystąpili w filmach pt. Metanoia z 2005 i pt. „Podróż na wschód” Tomasza Budzyńskiego i Łukasza Jankowskiego na podstawie noweli Stefana Grabińskiego „Maszynista Grot”, zaś Jadwiga Basińska i Dariusz Basiński zagrali w filmie Cudowne lato z 2011. Od 2005 przez siedem lat członkowie Mumio występowali w telewizyjnych reklamach sieci telefonii komórkowej Plus, w których zastosowano nietypową dla reklamy formułę absurdu. Wśród internautów niezwykle popularne stały się zwroty z reklam – szczególną popularność zdobyło słowo kopytko użyte w jednej z nich. Inne słowo, czasowstrzymywacz zostało wybrane przez użytkowników portalu Onet.pl słowem roku 2006, wyprzedzając słowa wiążące się z polityką, takie jak wykształciuch, Irasiad, czy rydzykanci. W 2008 roku w reklamach tych zaczęła pojawiać się aktorka Joanna Fudala. W 2012 roku, po prawie ośmiu latach współpracy, podjęto decyzję o zakończeniu współpracy z Mumio. Według szacunków agencji reklamowych, grupa wzięła udział w około 150 reklamówkach. W styczniu 2014 członkowie Mumio pojawili się w reklamach sieci telefonii komórkowej Play.

źródło: wikipedia      

6 komentarzy:

 1. Gratulacje :) Zapraszam na nowy post: https://autografymalutkiej.blogspot.com/2022/05/1078-robert-karpowicz.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za odwiedziny, to bardzo miłe ;) Zapraszam ponownie ;)

   https://autografykyo.blogspot.com/

   Usuń
 2. Gratuluję i zapraszam na nowy post blizejgwiazd.blogspot.com. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za odwiedziny, to bardzo miłe ;) Zapraszam ponownie ;)

   https://autografykyo.blogspot.com/

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Dziękuje za odwiedziny, to bardzo miłe ;) Zapraszam ponownie ;)

   https://autografykyo.blogspot.com/

   Usuń